22 kwietnia to święto Naszej Planety, obchodzone na całym świecie. Motyw przewodni tegorocznej edycji to "Działanie na rzecz klimatu". To hasło ma nam przypominać, że każdy z nas może dbać o środowisko. Nasze codzienne przyzwyczajenia również mają wpływ na zmiany klimatu. Zwykłe czynności, takie jak gaszenie światła przy wychodzeniu z pokoju, czy wyjmowanie ładowarki z kontaktu mogą skutecznie przeciwdziałać globalnemu ociepleniu. Choć tegoroczny Dzień Ziemi odbył sie ponownie w formule cyfrowej, cel pozostał ten sam: zmobilizować świat do podjęcia najbardziej znaczących działań w celu dokonania zmian.

Uczniowie w ramach godziny wychowawczej otrzymali propozycje, w jaki sposób aktywnie obchodzić Dzień Ziemi? Oto niektóre  z nich:

1. Możesz zasadzić drzewo (może być krzew). Możesz to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej, aby zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkasz.

2. Zbieraj niepotrzebne szkło i wyrzuć do specjalnego kontenera - przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.

3. Zbieraj puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddaj je do skupu (możesz też przynieść je do szkoły). Złoża boksytu, z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.

4. Pozbieraj śmieci. Postaraj się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być Twoje podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci – najbliższy las, teren żwirowni, teren w okolicach szkoły, pobliski las.

5. Codziennie segreguj śmieci, oszczędzaj wodę, gaz i energię elektryczną.

6. Zużyte baterie zbieraj do pojemnika i przynieś do szkoły lub wyrzucaj do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.

Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!

Część uczniów z klasy 7a przyłaczyła się do akcji, za co im baaaardzo dziekuję!!! 



Galeria zdjęć: