Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty!
Wiosennie w VI BPierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej nie zawsze przypada na ten sam termin. Kalendarzowa wiosna 2021 zaczyna się 21 marca i jest to termin stały. W tym roku była to niedziela. Tego dnia bardzo często przez uczniów obchodzony jest również tak zwany Dzień Wagarowicza.
Dlaczego występują różnice między pierwszym dniem wiosny kalendarzowej a astronomicznej? Jest to związane z ruchem słońca. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się zawsze w momencie równonocy wiosennej, inaczej przesilenia wiosennego (dzień i noc mają dokładnie taki sam czas trwania - po 12 godzin) i trwa aż do przesilenia letniego (najdłuższego dnia w roku).
Astronomiczna wiosna może zaczynać się 20 lub 21 marca. W 2021 roku pierwszy dzień wiosny astronomicznej wypada w sobotę, 20 marca. Co ciekawe, z biegiem lat astronomiczny początek wiosny będzie wypadał coraz wcześniej. W 2048 roku prawdopodobnie termin ten przypadnie już na 18.03. Z kolei za niecałe 100 lat, dokładnie w 2102 roku, pierwszy dzień wiosny może wypaść nawet 13 marca.
Jednym z najpowszechniejszych zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. Kukła - marzanna, którą robi się ze słony i różnych tkanin na podobiznę kobiety, a następnie topi, ma symbolizować odejście zimy i początek wiosny. Obecnie zwyczaj ten traktowany jest jak forma zabawy, jednak w czasach słowiańskich rytuał ten traktowano bardzo poważnie.
Uczniowie klasy VI b nie topili marzanny ale również świętowali;-)))
Galeria zdjęć:
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Zarejestruj się